Kancelarie Adwokackie

Czy spadek wchodzi do majątku wspólnego małżonków?

Czy spadek wchodzi do majątku wspólnego małżonków?

Wielu małżonków zastanawia się, czy otrzymany przez jednego z nich spadek automatycznie staje się częścią wspólnego majątku. Kwestia ta ma duże znaczenie praktyczne, szczególnie w kontekście podziału majątku, rozwodu czy planowania finansów rodzinnych. Odpowiedź zależy od kilku czynników.

Kiedy spadek wchodzi do majątku wspólnego małżonków?

Spadek nie wchodzi do majątku wspólnego małżonków. Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, to co jeden z małżonków otrzymuje w drodze dziedziczenia, stanowi jego majątek osobisty, o ile spadkodawca nie zastrzegł inaczej na przykład poprzez zapis w testamencie. Nawet w przypadku wspólności majątkowej, odziedziczone mienie nie staje się więc automatycznie wspólne.

Wyjątki stanowią, sytuacje, gdy środki pochodzące ze spadku zostaną wspólnie zainwestowane lub przekształcone ich w składniki majątku wspólnego.

Spadek testamentowy a majątek wspólny

Jeśli jednego z małżonków powołuje się do spadku na podstawie testamentu, nabywa on odziedziczony majątek jako swój osobisty. Testament sam w sobie nie zmienia zasad wspólności majątkowej, chyba że zawiera konkretne zapisy mówiące o przeznaczeniu majątku także dla współmałżonka lub wprowadza inne regulacje tj. zapis windykacyjny na rzecz obojga małżonków.

Wiele osób ma niewielkie doświadczenie w sprawach spadkowych i jeśli wy również do nich należycie, to powinniście skorzystać z pomocy specjalisty. Adwokat Słupsk wyjaśni wam wszelkie niezrozumiałe zagadnienia, pomoże przy dokumentacji, a także udzieli odpowiednich porad.

Czy spadek ustawowy zalicza się do majątku wspólnego?

W przypadku dziedziczenia ustawowego, czyli gdy nie ma testamentu, spadek przypada wyłącznie temu małżonkowi, który dziedziczy. Jest on nabyty w drodze dziedziczenia ustawowego i nie wchodzi do majątku wspólnego, lecz staje się własnością osobistą spadkobiercy.