Aktualnie wiele małżeństw decyduje się na zawarcie intercyzy. Istnieje wiele powodów, które motywują tę decyzję, jednak niezależnie od tego aspektu, często pojawia się zagwozdka, jak ten dokument ma się do dziedziczenia. W poniższym artykule przyjrzymy się tej korelacji między dwoma istotnymi kwestiami.
Intercyza o dziedziczenie – Wyjaśnienie zagadnień
Nim zgłębimy aspekt zależności pomiędzy intercyzą a dziedziczeniem, warto, abyśmy jasno wyjaśnili znaczenie obydwu tych zagadnień. W ten sposób dużo łatwiej będzie zrozumieć, jak jeden dokument wpływa na drugi.
Intercyza
Intercyza to umowa majątkowa zawierana przez małżonków przed lub w trakcie małżeństwa, która reguluje kwestie dotyczące podziału majątku. Dzięki temu dokumentowi małżonkowie ustalają, że ich majątek będzie oddzielny, a nie wspólny, jak ma to miejsce w przypadku standardowego ustawowego podziału majątku.
Tak umowa określa, które elementy majątku będą należały, do którego z małżonków, a także reguluje inne kwestie finansowe, jak np. odpowiedzialność za długi. Jest to dobrowolne działanie, które wymaga formy notarialnej, aby miało moc prawną. Warto wiedzieć, że intercyza może być zawarta przed zawarciem małżeństwa, jak i w jego trakcie. W tym drugim przypadku jednak wymaga zgody obu stron.
Dziedziczenie
Jest to nic innego, jak proces, w którym majątek osoby zmarłej przechodzi na jej spadkobierców zgodnie z przepisami prawa lub wolą zmarłego wyrażoną w testamencie. W Polsce dziedziczenie odbywa się zgodnie z ustawą. Jeżeli zmarły nie pozostawił testamentu, lub zgodnie z wolą spadkodawcy, jeśli taki testament istnieje.
Spadkobiercy mogą otrzymać majątek na mocy dziedziczenia ustawowego lub testamentowego. W przypadku pierwszej opcji majątek dzieli się pomiędzy najbliższych członków rodziny, tj. dzieci, małżonek czy rodzice. Testament natomiast pozwala spadkodawcy na dowolne rozdysponowanie swojego majątku, wskazując osoby, które mają go otrzymać. Dziedziczenie obejmuje różne składniki majątku, w tym nieruchomości, pieniądze, przedmioty wartościowe czy prawa.
Chcąc dowiedzieć się więcej na temat dziedziczenia i intercyzy, warto porozmawiać ze specjalistą w tym zakresie. Adwokat Lębork doradzi najlepsze rozwiązanie, pomoże przy dokumentacji, a także będzie was reprezentował, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Intercyza a dziedziczenie
Zdarza się, że przyszli małżonkowie obawiają się podpisania intercyzy ze względu na kwestie dziedziczenia. Nie ma jednak powodów do obaw w tym zakresie! Niezależnie od tego, w jakim momencie podpiszecie wspomnianą umowę, nie będzie ona miała wpływu na możliwość nabycia spadku w przypadku śmiercie jednego ze współmałżonków.
Intercyza a dziedziczenie – Przykład
Pan Marek ma żonę Annę oraz trójkę dzieci i dwóch wnuków. Chciałby, aby jego majątek został podzielony sprawiedliwie pomiędzy wszystkie te osoby. Z tego też względu sporządził testament, w którym wskazał, że cały jego majątek ma trafić do żony, dzieci i wnuków w równych częściach. W tej sytuacji każdy ze spadkobierców otrzyma 1/7 część majątku.
Jeśli jednak testament nie zostanie uznany (np. w przypadku jego unieważnienia), dziedziczenie odbędzie się na podstawie przepisów ustawowych. W takim przypadku żona pana Marka otrzyma 1/4 majątku, a każde z trójki dzieci dostanie po 3/16. Pozostałą część (3/4) dzielimy na dzieci, co daje po 3/16 na każdą z nich.
Czy intercyza wpływa na dziedziczenie?
Jak już wspomnieliśmy, intercyza nie wpływa na dziedziczenie ustawowe, ponieważ reguluje jedynie majątek małżonków podczas ich życia. Po śmierci jednego z małżonków majątek wchodzący w skład wspólności ustawowej podlega dziedziczeniu zgodnie z przepisami prawa lub wolą zmarłego wyrażoną w testamencie. Umowa ta nie zmienia więc zasad dziedziczenia po śmierci, chyba że małżonkowie sami określili w niej inne warunki.
Aby mieć odpowiedni ogląd na sytuację, warto poradzić się wyspecjalizowanej osoby. Adwokat Słupsk bez wątpienia jest takim profesjonalistą. Dzięki jego pomocy, kwestie intercyzy i dziedziczenia oraz całej korelacji między nimi będą dla was w pełni jasne.